שאלות ותשובות

מהו ניתוח כפתורים ומתי הוא מתאים?
הכפתורים הם למעשה צינוריות אוורור עשויות מפלסטיק, שמטרתן אוורור של האוזן התיכונה והשוואת לחצים. הניתוח עצמו מתבצע בהרדמה כללית ובו הרופא מחדיר צינורית אוורור לעור התוף.

מתי אנחנו מחליטים על ניתוח כפתורים?
1. כאשר יש נוזל באוזן התיכונה הגורם לירידה בשמיעה ועשוי לגרום לעיכוב שפתי
2. כאשר ישנן דלקות אוזניים חוזרות
3. כאשר יש לחץ שלילי באוזן תיכונה שגורם למשיכה של עור התוף לתוך חלל התוף ועלול לגרום בעתיד לבעיות נוספות

מניסיוני, שני שלבים חשובים מאוד: שלב האבחון ושלב המעקב. לאחר ביצוע האבחנה, חשוב לעקוב אחרי הילד, בדרך כלל לתקופה של 3-6 חודשים, טרם ההחלטה על ניתוח.

הבעיה אצל מרבית הילדים תפתר ללא התערבות ניתוחית, באמצעות הזמן שחלף, חילופי עונות, טיפול תרופתי או החלמה ספונטנית. במידה והאוזן אינה מתאווררת לאחר פרק זמן זה של מעקב, נקבל החלטה על ניתוח.

מהי נזלת אלרגית?
האביב כבר פה והאוויר מתמלא בריח של ניקיון ושל פריחה. רוב האנשים אוהבים את האביב, במיוחד אחרי חורף גשום במיוחד שבו התברכנו השנה, אבל עם בוא האביב מגיעים אלי למרפאה הרבה מאוד ילדים עם נזלת אלרגית. מתופעה זו סובלים עד 40% מכלל הילדים וגם כ-10% מהמבוגרים. אצל מטופלים הסובלים מאסטמה או מאקזמה האחוזים אפילו גבוהים מאלו.

הסימפטומים העיקריים לנזלת אלרגית הם גרד אפי, נזלת מימית, גודש אפי ולעיתים דמעת. הנזלת מפריעה לשינה ומחמירה נחירות ולכן גורמת לעייפות. המטופלים סובלים גם מכאב ראש ומאירועי סינוסיטיס. אצל חלק מהם הסימפטומים קיימים כל השנה ואצל אחרים, הם מופיעים על רקע של חשיפה לאלרגנים שונים כמו פרוות או נזלת עונתית בעת חילופי עונות, המופיעה לאחר חשיפה לעצים, דשא ופטרת.

מה עושים?
לאחר אבחון אצל רופא אא"ג, אפשר להתאים טיפול תרופתי כמו סטרואידים מקומיים אפיים/ אניהיסטמין מקומי בשילוב עם אנטיהיסטמין סיסטמי. בנוסף, חשוב להימנע מחשיפה לאלרגנים מסויימים כגון פרוות או עצים.

מהו דום נשימה בשינה?
דום נשימה בשינה הינה תופעה שכיחה וכ-3% מהילדים סובלים ממנה והיא שייכת למשפחה גדולה של הפרעות נשימה. בדום נשימה בשינה ישנם אירועים של חסימה חלקית או מלאה של מערכת הנשימה העליונה אשר גורמת לבעיית חמצון והפרעות שינה. הפסקת נשימה מלאה אורכת כעשר שניות, כ-2-3 נשימות. לתופעה זו דרגות חומרה שונות, החל מחומרה קלה, כאשר מדובר על 1-5 הפסקות נשימה בשעה בילדים ועד חומרה קשה, כאשר מדובר מעל 10 הפסקות נשימה בשעה אחת.

הגורמים השכיחים לדום נשימה בילדים הם הגדלה של השקדים, הגדלה של אדנואידים והשמנת יתר, בעיקר אצל נערים. גורמים נוספים אשר עלולים להחמיר תסמינים של דום נשימה בשינה הם בעיות בנשימה אפית, כגון קונכיות אף מוגדלות, סטיית מחיצת האף ונזלת כרונית.

טיפול תרופתי/שמרני בדום נשימה ניתן כאשר הבעיה העיקרית הינה בנשימה אפית, שמחמירה את הנחירות ומשפיעה על יעילות השינה.
ההחלטה לנתח את הילד לעיתים אינה פשוטה ותלויה בחומרת המצב. תמיד יש לשקול את סיכוני הניתוח אל מול התועלת.
בעת הניתוח, אנחנו מסירים את הרקמה החוסמת באמצעות ניתוח כריתת שקדים מלאה, או הסרה חלקית שלהם.

כשבוע לאחר ניתוח, ללא תלות בשיטה, ניתן לראות שהילדים חוזרים לשגרה ואיכות החיים והשינה שלהם משתפרת מאד ואף ההורים מציינים לרוב גם שיפור בהישגים וביכולת הריכוז.

מדוע יש לנו לחץ באוזן בטיסה או בנסיעה לירושלים?
עליכם להסתכל על חלל האוזן התיכונה שלנו כאל קופסא סגורה, בה יש פתח אחד עם צינורית אחת, האחראי על האוורור של חלל זה. כאשר יש שינוי בלחצים, למשל עלייה לירושלים, טיסה או צלילה, הצינורית הזו לעיתים אינה מתפקדת כראוי ועלולה להיות גורם ללחץ שלילי שנחווה ככאב או כלחץ באוזניים. ההמלצה שלי היא לעיסת מסטיק או ביצוע של פעולות בליעה בעת הימצאות במצבים כאלו.

האם מותר לנקות לילדים את האוזן עם מקל לניקוי אוזניים?
כהורים אנו דואגים להגיינה ולניקיון הגוף של הילדים והתרגלנו לנקות להם את האוזניים עם מקלוני אוזניים לאחר המקלחת. אולם הרגל זה אינו תורם לבריאות הילדים ואף עלול להזיק. אפשר לנקות את החלק החיצוני של האוזן, עם מגבת או עם מגבון, אולם אני ממליץ לא להשתמש במקלוני אוזניים ובוודאי לא להכניס אותם לתוך האוזן של הילד. פעולה זו עשויה לדחוף פנימה לכלוך ולפגוע ברקמה העדינה של האוזן.

האם מותר להרטיב את האוזניים של תינוקות באמבטיה? בבריכה? בים?
כאשר הילד בריא ואין הנחייה ספציפית מרופא לגבי הרטבת אוזניים, אין בעיה להרטיב אותן באמבטיה, בבריכה ובים.

האם לשים לילד פקקים באוזניים לפני הכניסה לבריכה?
לרוב אין צורך לשים פקקי אוזניים לפני כניסה לבריכה. ישנם מצבים ספציפיים כמו אוזן עם נקב בעור התוף או לאחר החדרת צינוריות אוורור, בהם אמליץ על שימוש באטמים. אם הרופא לא המליץ לילד שלך על אטמים, אין צורך בכך.

הילד שלי התעורר הבוקר ומתלונן שכואבת לו האוזן. מה לעשות?
אנחנו צריכים לקבל מידע נוסף במקרה כזה. האם הילד חולה? כיצד הוא מתנהג? האם יש עליות חום מעל 38.5 מעלות? האם הוא מנוזל ומשתעל?

אם התשובה לשאלות אלו היא כן, יש סיכוי טוב שלילד יש דלקת אוזניים חדה. אם לשאלות אלו היא לא, אז יש אבחנה מבדלת רחבה אחרת. לכן הערכה ראשונית של הילד מאד חשובה ואני ממליץ תמיד לפנות לרופא לבדיקה.

מהו ניתוח כריתת שקדים?
השקדים הם שני גושי רקמה לימפטית בלוע, אחד מכל צד, שתפקידם להילחם בנגיפים ובחיידקים. החלטה ניתוחית על כריתת שקדים אינה החלטה קלה. אנו רוצים להיות בטוחים שהניתוח יעיל יותר מאשר מזיק ולכן אמליץ על ניתוח במצבים שבהם איכות החיים יורדת בעקבות דלקות גרון חוזרות (מעל חמש בשנה), במצבים שבהם השקדים גדולים מאוד ומפריעים לנשימה (דום נשימה בשינה) ובמצבים אחרים כגון ריח פה לא נעים. יש גם מקרים של חשד לגידול.
חשוב לדעת שהגוף יכול להמשיך ולטפל בזיהומים באופן יעיל גם ללא השקדים, מכיוון שיש רקמה לימפטית רבה בצוואר.

הניתוח נערך בהרדמה כללית, כך שבזמן הניתוח לא מרגישים כאב. מוציאים את השקדים דרך הפה ואז עוצרים את הדימום. מתחילת ההרדמה ועד לסוף הניתוח והמעבר לחדר ההתאוששות חולפת בדרך כלל שעה. המנותח ישהה בחדר ההתאוששות תחת השגחה צמודה כשעה נוספת ויעבור למחלקת אשפוז ליום של השגחה. ההתאוששות מהניתוח אורכת 7-10 ימים. חלק מהמנותחים מתאוששים במהירות רבה יותר, ולחלק נדרש עד כשבועיים-שלושה עד להתאוששות מלאה.

הגרון יכאב לאחר הניתוח, אך הכאבים יפחתו משמעותית מיום ליום. רצוי ליטול תרופות נגד כאבים. התרופה המומלצת היא אקמול, וכדאי להימנע מנורופן. יש ליטול אותה לפי הוראות היצרן, בהתאם למשקל המנותח, ולא יותר מאשר פעם ב-4-6 שעות. אני ממליץ בימים הראשונים לאחר ניתוח לטפל באופן סדיר בכאב גם אם הילד לא תמיד נראה כאוב.

חשוב לשתות לאחר הניתוח. השתייה תקצר את תקופת ההתאוששות ותשפר את הריפוי. ניתן להציע שתייה ומאכלים קרים ורכים כבר בערב הראשון לאחר הניתוח. מומלץ להציע מים, מיצים, משקאות קלים, ארטיקים, גלידות ומעדנים שונים. בהמשך ניתן להציע ירקות מבושלים, פסטה, ביצים ולחם רך. יש להימנע מאוכל חם, קשה, חריף וחומצי כגון מיצי תפוזים ועגבניות. ככלל, יש להקפיד על אוכל רך במשך כחודש לאחר הניתוח.

מומלץ לנוח בימים שלאחר הניתוח. יש להימנע מכל מאמץ פיזי כגון ספורט או הרמת דברים כבדים בחודש לאחר הניתוח. לאחר מכן ניתן לשוב בהדרגה לפעילות רגילה. בדרך כלל ניתן לשוב לגן, לבית הספר או למקום העבודה לאחר החזרה לאוכל רגיל ולאחר שאין כבר צורך בתרופות נגד כאבים. יש לקחת בחשבון היעדרות של 10-14 ימים. לא מומלץ לנסוע רחוק מהבית במשך השבועיים שלאחר הניתוח. אני גם ממליץ לישון בקרבת הילד ב-7-10 הימים הראשונים.

למנותח עלולות להיות עליות חום בימים שלאחר הניתוח. יש להביא את המנותח לבדיקה אצל רופא ילדים ואצלי אם החום גבוה מ-38.5 מעלות ואם החום נמשך יותר מיומיים.

ניתוח כריתת שקדים הוא ניתוח בטוח ושגרתי ברפואת אא"ג, אך לכל ניתוח יש סיכון מסוים. הסיכון המשמעותי ביותר הוא סכנת הדימום לאחר ניתוח, כאשר 2-3 אחוזים מהמנותחים ידממו, ואחוז אחוז לערך מהמנותחים יצטרך לשוב לחדר הניתוח על מנת לעצור דימום. בכל מקרה של הופעת דם מהאף או הפה, יש לפנות למיון הקרוב ביותר וליידע אותי טלפונית מיד. בנוסף לכאבי הגרון, ייתכן כי המנותח יסבול מכאבי אוזניים. התופעה רגילה ומתרחשת עקב אספקה עצבית זהה לגרון ולאוזניים. אין הדבר מעיד בהכרח על דלקת באוזניים. לבסוף, בזמן תהליך הריפוי הגרון עלול להיראות לבן. לא מדובר בדרך כלל בדלקת גרון, אך אם יש חום וריח פה לא נעים יש לפנות אליי לבדיקה.

מה עושים עם הסטרפטוקוקים?
הסטרפטוקוקים הם חיידקים. חלקם גרים כטפילים בריריות ובעור של גוף האדם. יש חיידקים שאינם מפריעים לנו ואילו אחרים גורמים למחלות בהן יש לטפל.
כולנו שמענו על אחד מהם, סטרפטוקוק הנקרא STREPTOCOCCUS PYOGENES או בשמו המוכר יותר, STREP A. החיידק הזה אחראי לרבע מכלל מקרי דלקות הגרון.

מהם הסיכונים בדלקת גרון?
– קושי בבליעה ובפתיחת הפה
– התייבשות בשל מחסור בנוזלים ובשל מחלת חום
– מורסה, כיס מוגלה שגדל ליד השקד ומחמיר את הסימפטומים ויש לנקזו

מה עושים כשיש דלקת גרון?
חשוב לבצע אבחון כדי לדעת אם מדובר בחיידק. מומלץ לבצע משטח גרון (עדיף במעבדה) והתוצאה מתקבלת תוך 24-48 שעות. במידה ומדובר בחיידק יש לקחת אנטיביוטיקה. עד להתחלת הטיפול האנטיביוטי המטופל עלול להדביק את סביבתו דרך האויר (התעטשות, נזלת, שיעול) בשלושת הימים הראשונים של הטיפול האנטיביוטי ולכן מומלץ להישאר בבית בימים אלו.

מהם הסיבוכים שאנחנו רוצים למנוע ובבגללם ממליצים על אנטיביוטיקה?
– קדחת שגרונית. מחלה דלקתית רב מערכתית המתווכת על ידי מערכת החיסון כנגד חלבוני החיידק שעבר לזרם הדם
– אנדוקרדיטיס. מושבות של חיידקים על פני שסתומי הלב
– גלומרולונפריטיס פוסט סטרפטוקוקלית. דלקת של הכליות כתוצאה מנוגדנים שמתקשרים לחלבוני החיידקים

במקרים של דלקת גרון חיידקית חוזרת נפגעת איכות החיים של המטופל ולכן אם יש יותר מחמש דלקות חוזרות בשנה, מומלץ לשקול ניתוח כריתת שקדים, שלרוב פותר את הבעיה.